Скільки Н у слові нефарбований

НЕФАРБОВАНИЙ

НЕФАРБО́ВАНИЙ, а, е. Не покритий фарбою. Стояли довгі тесані і нефарбовані столи з такими ж лавами біля них (Смолич, V, 1959, 461); Вони увійшли до великої кімнати з старовинними литовськими меблями з різьбленого нефарбованого дерева (Загреб., Європа 45, 1959, 81).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 5. — С. 399.

нефарбований Переклад слова

нефарбований Транслітерація слова

Паспортна транслітераціяГеографічна транслітераціяАмериканська транслітерація
nefarbovanyinefarbovanyinefarbovanyy

нефарбований Рід – прикметник

нефарбований Словоформи слова

Називнийнефарбованийнефарбовананефарбованенефарбовані
Родовийнефарбованогонефарбованоїнефарбованогонефарбованих
Давальнийнефарбованомунефарбованійнефарбованомунефарбованим
Знахіднийнефарбований, нефарбованогонефарбованунефарбованенефарбовані, нефарбованих
Оруднийнефарбованимнефарбованоюнефарбованимнефарбованими
Місцевийна/у нефарбованому, нефарбованімна/у нефарбованійна/у нефарбованому, нефарбованімна/у нефарбованих

нефарбований Кількість літер у слові

Як правильно пишеться нефарбований – або – нефарбований

Якби мова йшла про пару фарбованих – фарбована, я б теж сказала: залежить від контексту. При відсутності протиставлення з А (союзом, звичайно) і при відсутності залежних слів / залежного слова вибір робимо на користь Н в суфіксі -ен-, а при наявності одного з двох названих чинників вибираємо НН в суфіксі -енн-.

Ось тільки не про цю пару Ви питаєте. Питання Ваш взагалі не про пару схожих слів, різної частеречной приналежності, що розрізняються в написанні однієї літерою Н, як в парах:

  • косіння – косіння;
  • смажений – смажений;
  • і згаданої вище фарбований – фарбований і т.п.,

а про один слові: Некраші (Н / НН) ИЙ. Ось в ньому-то скільки Н писати треба?

Отже, беремо слово Некраші (Н / НН) ИЙ і розглядаємо його в світлі цього алгоритму:

  • приставки немає (префікс НЕ- не враховується);
  • суфікса -ова- (-ЁВА-) немає і бути не може;
  • слово залежне теж відсутня;
  • дієслово ФАРБУВАТИ, що породив цю лексему спільно з часткою НЕ, виду недосконалого, а це значить одне: перед нами прикметник віддієслівне і писати в його суфікс треба тільки одну Н: нефарбований.

У парі фарбовані – фарбована ми легко «перетворюємо» віддієслівне прикметник в причастя, для цього досить легким рухом руки . ні, не перетворити штани в шорти, а приписати залежне слово:

Спробуємо провернути це діло з лексемою нефарбовані – що вийде? А нічого не вийде, вірніше, при наявності приставки НЕ- дві Н ніяк не напишеш: варто тільки додати залежне слово – приставка НЕ-, перетворивши в частку, тут же зробить ручкою тепер уже причастя фарбовані і розійдеться з ним як в морі кораблі, залишившись на безпечній відстані:

Чому так? Та тому, що є правило написання НЕ з дієприкметниками, що свідчить: при наявності залежного слова НЕ з цієї особливої ​​дієслівної формою пишемо окремо, бо це не приставка, а частка.

При зануренні слова нефарбованого в пропозицію з протиставленням відбудеться те ж саме: замість отглагольного прикметника у нас з’явиться причастя з ПН, але з НЕ воно теж буде писатися окремо:

А де ж наша лексема нефарбовані. А немає її – спливла білим хмаркою подібно Снігуроньці, поступившись своїм місцем лексеме беспріставочние і до іншої частини мови відноситься.

Словниками орфографічними написання нефарбовані і не фарбована зафіксовано:

Слово «нефарбований» пишеться виключно з одного приголосного «н» в суфіксі, незалежно від контексту, який може оточувати або не оточують це слово.

«Нефарбовані» – це прикметник. Воно віддієслівне. При його написанні ми мимоволі згадуємо дієслово «фарбувати», як-то орієнтуємося на нього. Але прикметник залишається при цьому прикметником, у нього немає відповідного йому причастя. Якби було, то цілком можливо, що граматично з’явилася б і друга «н», але вона не з’явиться ні за яких смислових і синтаксичних обставин. Суфікс «-ен-» не змінює в нашому слові свого постійного виду. Причастя «фарбований» (з окремою часткою «не» чи без неї) є, а «нефарбований» – немає. Теоретичн
о, нам може здатися, що досить скласти пропозицію на зразок: «Ми дивимося на нефарбований нами паркан», і ми маємо повне граматичне право додати в вийшло причастя другу «н», як і годиться. Все вірно. Але в наведеному прикладі допущена серйозна помилка в іншому місці: «не» писалося разом, а пишеться воно окремо. Тому слова «нефарбований нефарбований» в цій пропозиції немає і бути ніяк не може.

Не плутайте «нефарбований» з «недокрашений» або з «неперекрашений». При появі приставки все змінюється радикально.

Нефарбований підлогу приємно холодить ноги в літню спеку.

За допомогою приставки не- утворено нове слово-антонім:

фарбувати – фарбований – нефарбований.

Приставка не- не змінює вид виробляє дієслова:

що робити? фарбувати – що робити? не фарбувати.

Отже, віддієслівний прикметник нефарбований. утворене від дієслова недосконалого виду, напишу з суфіксом -ен-, тобто з однією літерою “н”, як і подібні освіти:

Якщо ж у нас цікавить слова є залежні слова. то це вже пасивні причастя в повній формі, яке пишеться з двома літерами “н” в суфіксі, але роздільно з негативною часткою “не” наприклад:

давно не фарбований підлогу;

з минулого року не фарбований підлогу;

ніким не фарбований підлогу.

Слово нефарбованого відповідає на питання Який? і виявляється прикметником, яке отримано додаванням приставки НЕ до отглагольного прикметника Фарбований. Це прикметник отримано з вою чергу від дієслова Фарбувати, який відповідає на питання Що робити? Бачимо, що інфінітив Фарбувати виявляється недосконалого виду та беспріставочние, а віддієслівні прикметники таких дієслів за допомогою суфікса ЄП, що містить одну Н, на відміну від пасивних дієприкметників.

Але якщо слово Фарбований може виявитися причастям при наявності залежного слова, то ось прикметник нефарбованого причастям не може бути вже ні в якому разі, а отже сумнівів і варіацій в його суфікс бути не може.

Слово “Некраші * ий” в залежності від контексту пропозиції пишеться по-різному.

Є в українській мові прикметник “нефарбований”, воно пишеться з одного приголосного буквою “н”. Ось що можна дізнатися про прикметник “нефарбований”:

Також є причастя »не фарбований”, яке пишеться з двома приголосними буквами “н”. Дане причастя утворюється від дієслова “фарбувати”. Дане причастя зазвичай пишуть з залежним словом.

Слово “Некраші (нн) ий” може писатися з однією і двома буквами Н. Його написання залежить від того, в якому реченні воно коштує. Якщо в реченні у нього немає залежного слова, то воно пишеться з однією Н – нефарбований (Наш будинок розташовувався за високим нефарбованим парканом). Якщо в реченні у даного слова є залежне слово, то воно пишеться з двома Н – не фарбована (Ми заїхали в будинок з ще не фарбованим підлогою).

До речі, від наявності – відсутності залежного слова залежить також і злите – роздільне написання слова з НЕ.

Схожі статті

You May Have Missed