Скільки куполів на храмі Василя Блаженного

Храм Василя Блаженного (собор Покрови Божої Матері на Рву) в Москві: опис, історія, куполи

і Собор Василя Блаженного в Москві. Останній має ще й інші назви, найбільш популярним з яких є Покровський собор на Рву.

Загальні відомості

Собор Василя Блаженного відсвяткував своє 450-річчя 02.07.2011 р Це унікальне будова зведено на Красній площі. Дивовижний по своїй красі храм являє собою цілий комплекс церков, об’єднаних загальним підставою. Навіть ті, хто нічого не знає про архітектуру Росії, відразу ж дізнаються Церква Василя Блаженного. Собор має неповторну рису – всі його строкаті купола відрізняються один від одного.

В основній (Покровської) церкви знаходиться іконостас, який був перенесений зі зруйнованої в 1770 р кремлівської церкви Чернігівських чудотворців. У подклете церкви Покрова Богоматері знаходяться найцінніші ікони собору, найбільш древня з яких – ікона Василя Блаженного (XVI ст.), Написана спеціально для цього храму. Тут же експонуються ікони XVII ст .: Богоматір Знамення і Покров Пресвятої Богородиці. Перша копіює зображення, розташоване на східній стороні фасаду церкви.

Історія виникнення храму

Собор Василя Блаженного, історія зведення якого обросла цілою низкою міфів і легенд, побудований за наказом першого царя Русі Івана Грозного. Він був присвячений знаменній події, а саме – перемозі над Казанським ханством. На превеликий жаль істориків, імена зодчих, який створив цей незрівнянний шедевр, не дійшли до наших днів. Існує багато версій щодо того, хто працював над зведенням храму, але достовірно так і не встановлено, хто створив Собор Василя Блаженного. Москва була головним містом Русі, тому цар збирав у столиці найкращих майстрів. По одному переказами головним зодчим був Пісникує Яковлєв з Пскова на прізвисько Барма. Інша версія повністю суперечить цьому. Багато хто вважає, що Барма і Постник – різні майстри. Ще більше плутанини виникає за третьою версією, яка свідчить про те, що Собор Василя Блаженного в Москві був побудований за проектом італійського архітектора. Але найпопулярнішою легендою про даний храмі є та, в якій йдеться про осліплення зодчих, які створили цей шедевр, щоб вони не змогли повторити своє творіння.

Походження назви

Вражаюче, але, незважаючи на те, що головна церква цього храму була присвячена Покрову Пресвятої Богородиці, у всьому світі він відомий як Собор Василя Блаженного. У Москві завжди було багато юродивих (блаженних «божих людей»), але ім’я одного з них назавжди відображене в історії Русі. Божевільний Василь жив на вулиці і навіть взимку ходив напівголим. При цьому все тіло його було оповите веригами, які являли собою залізні ланцюги з великими хрестами. Ця людина користувався великою повагою в Москві. Навіть сам цар ставився до нього з невластивим йому благоговінням. Василь Блаженний шанувався городянами як чудотворець. Він помер в 1552 р, а в 1588 над його могилою було зведено церкву. Саме ця споруда дала загальноприйнята назва даного храму.

Собор Василя Блаженного (опис)

Практично всі, хто відвідує Москву, знають, що головним символом Росії є Червона площа. Собор Василя Блаженного займає одне з найпочесніших місць в цілому комплексі будівель і пам’яток, що знаходяться на ній. Храм вінчають 10 чудових куполів. Навколо основної (головної) церкви, званої Покрова Богородиці, симетрично розташовані 8 інших. Вони побудовані у формі восьмикінечною зірки. Всі ці церкви символізують припадають на дні взяття Казанського ханства релігійні свята.

Куполи Собору Василя Блаженного і дзвіниця

Вісім церков вінчають 8 цибулинних глав. Головне (центральне) будова завершено «шатром», над яким височить маленька «главку». Десятий купол був побудований над церковною дзвіницею. Вражає те, що всі купола храму повністю відрізняються один від одного по своїй фактурі і забарвленням.

Сучасна дзвіниця храму була зведена на місці старої дзвіниці, яка повністю прийшла в непридатність в XVII в. Її звели в 1680 р підставі дзвіниці знаходиться високий масивний четверик, на якому зведено восьмерик. На ньому є відкритий майданчик, огороджена 8 стовпами. Всі вони з’єднані між собою арочними прольотами. Верх площадки вінчає високий восьмигранний шатро, ребра якого прикрашені кахлями різного кольору (білого, синього, жовтого, коричневого). Грані його покриті зеленою фігурної черепицею. Нагорі шатра розташовується цибулинна главку, увінчана восьмигранним хрестом. Усередині майданчика на дерев’яних балках висять дзвони, які були відлиті ще
в XVII-XIX ст.

Архітектурні особливості

Дев’ять церков Собору Василя Блаженного з’єднані між собою загальною підставою і обхідний галереєю. Її особливістю є химерна розпис, основним мотивом якої є рослинні орнаменти. Неповторний стиль храму поєднує в собі традиції як європейської, так і російського зодчества епохи Відродження. Відмінною особливістю собору є і арочні отвори. Висота храму (за найвищим куполу) становить 65 м. Назви церков Собору: Миколи Чудотворця, Трійці, Мучеників Адріана і Наталії, Входу в Єрусалим, Іоанна Милостивого, Варлаама Хутинського, Олександра Свірського, Григорія Вірменського, Покрова Божої Матері.

Ще однією особливістю храму є те, що в ньому немає підвалу. У нього надзвичайно міцні стіни подклета (досягають товщини в 3 м). Висота кожного з приміщень становить приблизно 6,5 м. Вся конструкція північній частині храму унікальна, оскільки довгий коробове склепіння подклета не має жодних підтримують стовпів. Стіни будівлі «прорізані» так званими «продухами», які представляють собою вузькі отвори. Вони забезпечують в церкві особливий мікроклімат. Багато років приміщення подклета не були доступні прихожанам. Ніші-сховки використовувалися в якості сховищ і закривалися дверима, про наявність яких зараз свідчать тільки збереглися на стінах петлі. Вважається, що до кінця XVI ст. в них зберігалася царська казна.

Поступове перетворення Собору

Тільки в кінці XVI ст. над храмом з’явилися фігурні глави, які замінили собою первісне перекриття, згоріле в черговому пожежу. Цей православний собор до XVII в. називався Троїцьким, оскільки самий перший дерев’яний храм, який знаходився на цьому місці, був побудований на честь Святої Трійці. Спочатку це будова мала більш суворий і стриманий вигляд, оскільки воно було зведено з каменю і цегли. Тільки в XVII в. всі купола були прикрашені керамічними кахлями. В цей же час до храму були прибудовані асиметричні споруди. Потім з’явилися намети над ганочками і вигадлива розпис стін і стелі. У той же період на стінах і стелі з’явилася витончена розпис. У 1931 р перед храмом був споруджений пам’ятник Мініну і Пожарському. На сьогоднішній день Собор Василя Блаженного знаходиться в спільному веденні Російської православної церкви та Історичного музею Москви. Це будова є культурною спадщиною Росії. Красу і унікальність даного храму оцінили і в усьому світі. Собор Василя Блаженного в Москві віднесений до об’єктам Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Значення Покровського собору в СРСР

Незважаючи на гоніння радянської влади щодо релігії і руйнування величезної безлічі церков, Собор Василя Блаженного в Москві ще в 1918 був узятий під державну охорону як пам’ятка культури світового значення. Саме в цей час всі зусилля влади були спрямовані на створення в ньому музею. Першим доглядачем храму став протоієрей Іоанн Кузнєцов. Саме він практично самостійно піклувався про ремонт будівлі, хоча його стан був просто жахливим. У 1923 р в Соборі розмістився історико-архітектурний музей «Покровський собор». Уже в 1928 р він став одним з філій Державного історичного музею. У 1929 р з нього були зняті всі дзвони, а богослужіння були заборонені. Незважаючи на те що храм протягом майже ста років постійно реставрується, його експозиція закривалася всього один раз – у роки Великої Вітчизняної війни.

Покровський собор в 1991-2014 рр.

Після розвалу Радянського Союзу Собор Василя Блаженного перейшов у спільне користування Російської Православної церкви та Державного історичного музею. З 15.08.1997 р в храмі були відновлені святкові та недільні богослужіння. З 2011 р відкриті для відвідування недоступні раніше боковий вівтар, в яких влаштовані нові експозиції.

Скільки куполів на соборі Василя Блаженного на Красній площі?

Куполов всего 10.

Девять куполов над храмом (По числу престолов: Покрова Богородицы (центр.) , Св. Троицы (вост.) , Входа в Иерусалим (зап.) , Григория Армянского (сев. -зап.) , Александра Свирского (юго-вост.) , Варлаама Хутынского (юго-зап.) , Иоанна Милостивого (бывш. Иоанна, Павла и Александра Константинопольских) (сев. -вост.) , Николая Чудотворца Великорецкого (юж.) , Адриана и Наталии (бывш. Киприана и Иустины) (сев.) ) плюс один купол над колокольней.

http://foto.mail.ru/mail/svietlana0109/_answers/320.html

http://foto.mail.ru/mail/svietlana0109/_answers/321.html

http://foto.mail.ru/mail/svietlana0109/_answers/322.html

Источник: В старину Собор Василия Блаженного имел 25 куполов, обозначавших Господа и 24-х старцев, сидящих у престола Его

В старину Собор Василия Блаженного имел 25 куполов, обозначавших Господа и 24-х старцев, сидящих у престола Его.

Храм построен в честь взятия Казанского ханства. 1 октября 1552 года, в праздник Покрова Божией Матери, начался штурм Казани, который закончился победой русского войска. А спустя два года на Красной площади заложили храм Покрова Богородицы;

В честь Василия Блаженного собор назван потому, что на этом месте находилась церковь Живоначальной Троицы, где был погребен самый чтимый на Руси юродивый Василий Блаженный;

Существует легенда, согласно которой Иван Грозный повелел ослепить зодчих, возводивших храм, чтобы они не смогли возвести второго подобного сооружения;

Собор Василия Блаженного – один из самых ярких и знаменитых памятников древнерусской архитектуры. Уже в 16 веке собор восхищал путешественников и гостей Москвы, а для россиян стал символом отечественной истории и национального характера.

В 1552 году в честь победы войск Ивана Грозного в войне за покорение Казанского и Астраханского ханства был заложен храм, освященный в честь Святой Троицы. В 1554 году Иван Грозный велел построить на его месте собор Покрова Богородицы с приделами, прославлявшими победу над татарами. Храм в народе именовался Покрова на Рву: собор был построен рядом с глубоким рвом, проходившим вдоль восточной стены Кремля. Позднее в одном из пределов храма был похоронен юродивый Василий Блаженный, благодаря которому собор приобрел свое новое название.

Авторами собора Василия Блаженного летопись называет русских зодчих – Постника и Барму. Существует легенда, согласно которой Иван Грозный, увидев построенный по их проекту собор, был так восхищен его красотой, что приказал ослепить зодчих, чтобы они не могли нигде больше построить храм, равный по красоте Покровскому собору. Некоторые современные историки предлагают версию, по которой архитектором храма был один человек – Иван Яковлевич Барма, которого прозвали Постником за то, что он держал строгий пост. Что касается легенды об ослеплении Бармы и Постника, ее частичным опровержением может служить тот факт, что имя Постника в дальнейшем встречается в летописи в связи с созданием других значительных архитектурных сооружений.

Собор Василия Блаженного представляет собой симметричный ансамбль из восьми столпообразных церквей, окружающих девятый – самый высокий – храм, увенчанный шатром. Каждая из восьми церквей названа в честь святого, в чей день произошло то или иное важное событие казанских походов Ивана Грозного; центральная церковь посвящена празднику Покрова Богоматери – именно в этот день Казань была взята приступом. Пределы соединены друг с другом системой переходов. Столпообразные церкви увенчаны луковичными куполами, ни один из которых по архитектурному убранству не повторяет другие. Каждый купол украшен карнизами, кокошниками, окнами, нишами. В целом собор создает ощущение праздничности и нарядности. До конца 17 века, пока на территории Кремля не была построена колокольня Ивана Великого, собор Василия Блаженного являлся самым высоким зданием в Москве. Высота собора составляет 60 метров.

Всего в соборе Василия Блаженного 9 иконостасов, в которых находится около 400 икон 16-19 веков, представляющих лучшие образцы новгородской и московской иконописных школ. Стены собора оформлены масляной живописью и фресками 16-19 веков. Помимо икон в соборе представлена портретная и пейзажная живопись 19 века, церковная утварь 16-19 веков. Среди особо ценных экспонатов – потир 17 века, принадлежавший царю Алексею Михайловичу.

В середине 20-х годов 20 века собор Василия Блаженного получил статус музея. С 1934 года он числится филиалом Государственного Исторического музея.

You May Have Missed