Личинки метелика капусниці

2. Шкідники полей і городів

Особливо небезпечною є азіатська, або перелітна сарана . Від її навали на полях залишається гола земля з об’їденими рослинами. Основні місця розмноження сарани — очеретяні зарості великих південних річок. Личинки виводяться з яєць навесні, (4) — (5) разів линяють, при цьому у личинок з’являються крила, і сарана летить на величезні відстані.

З капустянок широко розповсюджена капустянка звичайна . Вона живе в ґрунті. Для відкладання яєць на глибині (10) — (20) см самка робить гніздо. При влаштуванні гнізд і численних ходів вона перегризає коріння і підземні частини стебел, виїдає бульби, коренеплоди, насіння.

Серед Рівнокрилих багато комах — шкідників: попелиці , білокрилки , червеці , щитівки , тощо. Сільськогосподарській діяльності людини особливо шкодять попелиці.

Попелиці (капустяна, баштанна, бурякова, горохова) висмоктують соки з молодих пагонів та листя. Рослини сильно відстають у рості або засихають. Попелиці швидко розмножуються. За літо у них буває кілька поколінь.

Як дорослі особини, так і личинки клопів пошкоджують хлібні злаки, особливо пшеницю. Проколюючи ще недозрілі зернівки, клоп вводить в них слину і смокче розчинений вміст.

З жуків найбільшої шкоди сільському господарству завдають буряковий довгоносик , колорадський жук , жуки-ковалики .

Буряковий довгоносик за добу може погубити до (10) молодих рослин. Найбільшої шкоди завдає у період зростання буряка. Самка довгоносика у цей час відкладає яйця у ґрунт близько паростків буряка. Червоподібні личинки живляться корінням буряка.

Небезпечного шкідника картоплі — колорадського жука — завезли до Європи з Америки разом з картоплею. Протягом літа розвивається два — три покоління жуків. І дорослі жуки, і їх личинки живляться листям картоплі.

Гусениці метелика — капусниці харчуються листям капусти та інших хрестоцвітих рослин, залишаючи тільки найбільші жилки. Тримаються вони відкрито: птиці їх не їдять, завдяки виділенню ними отруйної рідини.

Капусниця

Капусниця – представник типу членистоногі, відноситься до класу комахи. Цю метелика часто можна бачити над городами навесні і влітку. Крила у неї білі з чорними плямами, але коли вона сідає на капусту або інша рослина і складає свої крила, то стає непомітною. Це пояснюється тим, що нижня поверхня її крил має зеленувато-жовте забарвлення (під колір листя). Як бачимо, така забарвлення крил має захисне значення. Це так звана захисне забарвлення. Вона з’явилася у капусниці в результаті пристосування до умов існування. У самки на передніх крилах вгорі є по парі круглих чорних цяток, яких немає у самця.

Будова капусниці

З боків грудей у метелика є дві пари крил, приблизно однакових за своєю будовою. Передня пара їх більше задній. Забарвлення крил капусниці, як і інших метеликів, залежить від покриває їх пилку. Якщо доторкнутися до крил метелика пальцями, то на них залишається пилок, а крила втрачають своє забарвлення. Розглянувши пилок під мікроскопом, ми побачимо, що вона складається з найдрібніших лусочок. Луска покривають крила метелика, налягаючи одна на іншу, подібно черепиці на даху. Тому всі метелики називаються лускокрилих.

Волохате тіло метелика складається, як і у травневого хруща, з трьох відділів: голови, грудей і черевця. Сегменти грудей зрослися. Ніг – три пари. Кожна ніжка закінчується двома гострими кігтиками, які допомагають метеликам утримуватися на деревах.

З ротових придатків у капусниці, як і в інших метеликів, розвинена лише пара нижніх щелеп. Кожна з щелеп перетворилася в довгий гнучкий жолобок. Обидва жолобка утворюють трубку, так званий хоботок. Зазвичай хоботок згорнутий спіраллю. Коли ж метелик сідає на квітку, хоботок випрямляється і метелик висмоктує їм солодкий сік із квітки. Як бачимо, ротові придатки метеликів пристосовані виключно для рідкої їжі.

Харчування капусниці

Відомо близько сотні рослин, солодким соком квіток яких живиться метелик капусниці. Відшукувати потрібні квіти їй допомагають добре розвинені зір і нюх. Великі складні очі займають значну частину голови. Органом нюху і дотику служать довгі вусики з потовщеннями на кінцях. Ми вже знаємо з ботаніки, що рослини запилюються за допомого
ю комах. До цих комах належить і капусниця, що переносить на своєму волохатому тілі квітковий пилок з однієї рослини на інше.

Розмноження капусниці

Самка капусниці, також як і самка білана жилкуватого, відкладає купками жовті яйця, але на порядок вище, приблизно до 250 штук. Найчастіше вона відкладає яйця на нижній стороні листа. Тут вони краще захищені від сонця, дощу і птахів.

Через кілька днів з яєць виходять дрібні червоподібні личинки. Личинки метеликів називають гусеницями. Гусениця не схожа на дорослого метелика, а швидше нагадує хробака. Тому в народі його іноді звуть «капустяним черв’яком». Однак, подібно до всіх комах, гусениці мають хітиновий покрив, ноги, ротові придатки і дихальця. Крім трьох пар справжніх, або грудних, ніжок, вони мають ще помилкові, або черевні, ніжки. Ними гусениця чіпляється за листя і вільно повзає по їх нижньої поверхні.

Гусениці капусниці харчуються листям капусти і швидко ростуть, у зв’язку з чим часто линяють. Гусениці надзвичайно ненажерливі. Вони їдять безперервно і завдають великої шкоди городництва. Якщо гусениць розлучиться багато, вони можуть знищити на городі всю капусту. Відповідно до характеру харчування гусениць ротові придатки у них мають іншу будову, ніж у метеликів. Гусениці, як і личинки хруща, мають сильні хітинові щелепи гризе типу, пристосовані до кусання і пережовування твердої їжі. Від ворогів гусениць рятує захисне забарвлення: вони зелені, під колір капустяного листа, з синювато-чорним узором і вузькою жовтою смужкою на спині.

Доросла гусениця залишає листя капусти, переповзає на найближчий паркан, стовбур або гілку дерева, примотують себе павутинкою впоперек тіла до місця, де сидить, і перетворюється на лялечку. З лялечки виходить метелик. Таким чином, капусниця та інші метелики, подібно травневого жука, розвиваються з повним перетворенням.

Капусниця, також як і озима совка, дає за рік – два покоління. Від метеликів весняного покоління, які виходять з лялечок у квітні – травні, в середині літа (в кінці липня або на початку серпня) встигає розвинутися друге – літнє покоління капусниці. Потомство літнього покоління зимує у стадії лялечки, з якої наступної весни виходить метелик.

Дорослий метелик капусниця корисна, так як вона запилює квітки, але гусениці її завдають великої шкоди городництва, пошкоджуючи капусту. Шкода від капусниці значно більший, ніж користь, тому її знищують. Чисельність капусниці у природі до певної міри обмежують її паразити, тим самим приносять користь людині. Під час перетворення гусениць капусниці на лялечок можна помітити, як з деяких гусениць починають виповзати, просвердлюючи шкіру, крошение червоподібні личинки – паразити. Гусениці капусниці при цьому гинуть, а маленькі личинки перетворюються на лялечок в дрібних коконах. Так розвивається невелика комаха з чотирма прозорими перетинчастими крилами, що носить назву мелкобрюха.

Самка цієї комахи відкладає більше 200 яєць в тіло дуже молодих гусениць капусниці. Вилупилися личинки живляться тілом гусениці і з’їдають її живцем. Знищуючи гусениць капусниці, мелкобрюхі приносять людині користь.

Мелкобрюхі та інші паразити капусниці знищують велику кількість її гусениць і лялечок. Незважаючи на це, чимало шкідників залишається, і якщо з ними не боротися, вони можуть завдати великої шкоди сільському господарству.

Заходи боротьби з капусницями

Для хімічної боротьби зі шкідниками застосовуються отрути, які розпилюють або розбризкують спеціальними апаратами – обпилювачами і обприскувачами, зокрема ранцевими, а на великих площах – кінними й тракторними, застосовується також обприскування і запилення з літаків.

Для знищення капусниці з успіхом застосовують запилення і обприскування ураженої капусти різними отруйними речовинами.

Гарний ворог вашого городу: метелик капустница

Метелик капустница кожному знайома з дитинства і асоціюється з весною – як тільки сонце починає добре пригрівати землю, з`являються ці комахи. Через забарвлення – білою з чорними цятками – її називають також білявкою.

Однак, цей метелик не у всіх викликає радість – ці, на перший погляд, безневинні гарні комахи завдають великої шкоди посівам, тому її поява для садівників і городників – тривожний сигнал. Як же зберегти урожай від цих шкідників і як запобігти появі капусниця на своєму городі?

Метелик капустница: опис і фото

Цей красивий шкідник найбільше поширений в Східній Європі і Африці.

Розмі
р метелики варіюється від 50 до 60 мм, крила білого кольору, з чорними плямами. Зовні нагадує репніци, тільки більші за неї. Характер польоту метелика нерівний, приземлившись, вона відразу складає крила, і завдяки жовтуватою забарвленням нижньої частини крил залишається непомітною для птахів. Місце проживання комахи – луки і поля, особливо, як видно з назви, посіви капусти та інших хрестоцвітих рослин.

Чим харчується метелик капустница? Крім капусти метелик псує редьку, ріпак, редис, хрін, ріпу, іноді від неї страждають також настурція, каперси і часник.

Личинки метелика капустянки окукліваются під землею. Метелик вважається злісним шкідником – одна тільки особина може відкласти близько 300 личинок за середніми показниками, а за сприятливих умов – до 600. Після того як гусениці білана похазяйнує на городі, від капусти залишаються листя, більше нагадують мереживо.

Лялечки і гусениці

Зиму капусниці проводять в лялечках, звідки вибираються в квітні – травні, коли на вулиці устоится тепла сонячна погода. Метелики відкладають яйця жовтого кольору конусоподібної форми на листя капусти та інших хрестоцвітих, а також на бур`яни. Незабаром з`являються гусениці яскраво-жовтого забарвлення, 4 см в довжину, з 16 ніжками. Згодом, у міру зростання вони змінюють колір на зелений, з відтінком синього, з точками жовтого і чорного кольору з боків і спині.

Скільки живе метелик капустница? Маленькі гусениці білана ховаються на нижніх сторонах листя, прогризаючи листя в середині, потім групами переміщаються на зовнішню сторону і починають обгризати листя з країв. Яскраве забарвлення відлякує птахів, попереджаючи про те що комахи отруйні. Гусениці живуть кілька тижнів, за цей час линяють близько 3-4 разів.

Як тільки гусениць від`їдаються і виростають до 40 мм, вони залишають обгризені рослини і переміщаються на паркани, сухі гілки, кору, стіни будівель, де заляльковуються. Уже з цих лялечок з`являються нові метелики, і починається друга хвиля навали цих шкідників на городи.

Як захистити город від появи капустянки?

Зазвичай за теплий період капустяна білявка встигає прожити два покоління, на півдні – три. Після того як з перезимували лялечок з`являються перші метелики, і ті, в свою чергу, відкладають яйця, проходить кілька місяців. За цей час гусениці виростають, проходять процес окукливания і в липні з`являється друге покоління капусниця. Якщо час року видається тепле – То шкідники затримуються до жовтня, встигаючи прожити і третій цикл.

Важливо! Перша поява метеликів доводиться на квітень – травень. Щоб в майбутньому не допустити псування врожаю капустянкою, потрібно вже навесні почати профілактику проти цих шкідників.

Метелики зимують в щілинах і темних кутках садових будівель, в парканах, можуть забратися під кору старих дерев, на сухі гілки чагарників. До того, як метелики покинуть свої притулку необхідно почистити стовбури дерев, оглянути комори і сараї, промити огорожу і стіни будівель сильним струменем води з поливного шланга. Лялечки метеликів жовтуватого відтінку, з темними цятками. Процедура очищення не дасть стовідсоткову гарантію, що в травні по городу не почнуть літати капусниці – але допоможе значно зменшити популяцію комах. Очищені стебла багаторічних рослин краще побілити.

Необхідно своєчасно прибирати бур`яни хрестоцвітних з усією території городу та саду. Наприклад, грицики, суріпиця і ярутка дуже подобаються цій комасі.

Що їсть метелик капустница? Щоб не допустити псування всього врожаю при появі капусниці, потрібно висаджувати редис, левкої, ріпу, капусту і редьку окремо один від одного. Зате поруч можна посадити чорнобривці, валеріану, мелісу, моркву, петрушку і кріп – вони дуже не подобаються метелику білявки і будуть служити відлякує засобом.

фото

Далі ви побачите картинки метелика капустянки:

Що робити, якщо шкідник оселився на городі?

Ніякі запобіжні заходи не захистять вас від метеликів, які прилетять до вас з чужого городу. Що ж робити, якщо помічені ці небезпечні комахи?

На маленьких площах посівів можна знищити шкідників вручну і скористатися народними методами.

  1. Якщо площа посадок невелика, то при регулярному огляді можна вручну зібрати відкладені яйця капусниця і вилупилися гусениць капусниця. Зазвичай їх можна виявити на нижній частині листа. Нерідко, крім вищеописаних конусоподібних жовтих яєчок можна виявити поруч яйцеподібні грудочки, схожі на вату – їх чіпати не потрібно. Скоро з них вилупляться наїзники, вороги метеликів капусниця і помічники городників.
  2. Занадилися літати на городі метеликів можна приманити густим сиропом з дріжджами, розлив його по тарілочках або кришок і розставивши пастки біля капусти та інших хрестоцвітих.
  3. Перешкодити метеликам відкладати яйця може часта москітна мережу, якій необхідно укрити грядки.
  4. Від капустянки добре допомагають настої трав, якими потрібно обприскувати овочі приблизно раз в тиждень.

Відвари для обробки зазвичай готуються просто, а інгредієнти можна знайти на самому городі або в найближчому магазині.

  • один з найпростіших розчинів – змішати настоянку валеріани (1 пляшечку) і три літри води;
  • для другого рецепта знадобиться просіяне зола, 0,5 л. Необхідно розмішати її в відрі кип`яченої води, і після того як розчин відстоїться – злити прозору рідину, додати 2 столові ложки рідкого мила і добре перемішати;
  • з лопуха, деревію і полину можна зварити дієвий відвар. Для цього потрібно залити рослини окропом 1: 3 і кілька днів наполягати. Залишиться тільки процідити і обприскати культури.

При ураженні шкідником великих площ, а також при великій популяції комах можна скористатися хімічними препаратами. Добре діють такі розчини як «Карбофос», «Фитоверм», «Бітоксибацилін», «Кінмікс», «Актеллік», «Лепідоцид».

Увага! Найкраще проводити обробку на ранньому етапі формування листя, щоб згодом рослина не ввібрало в себе дані хімічні засоби.

Бактеріальні препарати, наприклад «Фитоверм» можна використовувати протягом усього розвитку овочів, і закінчити безпосередньо перед збором врожаю.

метелики капусниці щороку атакують городи і посіви – Однак, навчившись правильно проводити профілактику, а також вибравши найефективніший в конкретному випадку метод обробки овочів при появі шкідника можна не турбуватися за урожай.

Корисне відео

В даному відео ви дізнаєтеся як захистити урожай від метелики:

You May Have Missed