Коли садити червоні перці

18 секретів міцної розсади перцю в домашніх умовах

Перець солодкий, гіркий перець, перець напівгострий – такий смачний і корисний. Але вирощувати його в нашому кліматі можна тільки через розсаду. Як виростити відмінну розсаду перцю без особливого клопоту і з гарантованим результатом – ми вам розповімо.

На просторах інтернету, можна зустріти таку силу-силенну порад, від того як сіяти на розсаду за місячним календарем, до самих «хитрих» способів. Ми розповімо вам як виростити розсаду в домашніх умовах на підвіконні, без теплиць і «танців з бубном».

Оптимальні умови для вирощування домашньої розсади перцю

Отже, починаємо готуватися в посіву. Спочатку – визначимося, коли ж потрібно сіяти перець на розсаду.

Терміни посіву насіння перцю для отримання розсади

Перець росте довго, навіть довше томатів. Найбільш ранні гібридні перці починають плодоносити від 100 днів з моменту появи сходів. А сортові – від 118 днів до 180 днів. Тобто до часу висадки у відкритий ґрунт їм потрібно рости на підвіконні хоча б 3 місяці.

Важливо: насіння перцю від природи досить довго сходить. Перші петельки починають з’являтися за 8-10 днів і продовжувати проростати до 3 тижнів.

Враховуючи, що перець менш холодостійкий, ніж помідори, то висаджують його зазвичай, ближче до середини травня, коли встановиться стабільно тепла погода:

  • земля має прогрітися до +12°С;
  • а температура повітря вночі не опускатися нижче тих же +12°С.

Перець в розсаді добре стоїть, не витягується, і особливо не переростає, на відміну від розсади томатів. Тому сміливо починайте сіяти перець у 20-х числах січня і до кінця лютого.

  • Великоплідні середньостиглі та пізні сорти – висівають раніше.
  • Скоростиглі і дрібноплідні сорти – можна сіяти і до кінця лютого і навіть в перших числах березня. Вони раніше входять в період плодоношення.

Безрозсадним способом вирощувати перець немає сенсу – рослина не встигне до осінніх холодів віддати урожай у повній мірі.

Ще одне дуже важливе питання при вирощуванні розсади – це який же обрати ґрунт?

Ґрунти та субстрати для вирощування розсади перую

Тут теж існує маса аматорських рецептів, але ми радимо скористатися нашими рекомендаціями, а не експериментувати з «модними» методами.

Основні властивості ґрунти для вирощування розсади перцю:

  • Ґрунт вибирайте легкий, який би добре збагачуввався киснем і легко пропускав воду.
  • Показники кислотності ґрунту – рН 5,5-6,5.
  • За фізико-механічними властивостями – вибирайте розсипчастий, пухкий субстрат.

Найпростіше купити готовий субстрат «для вирощування розсади» в садовому центрі або спеціалізованому відділі гіпермаркету. У більшості – вони зроблені на торф’яної основі.

Важливо: уникайте важких, в’язких, «жирних» ґрунтів, чорноземів і суглинків. Їх обов’язково потрібно доповнювати розпушуючими матеріалами – піском, кокосовим волокном, торфом, листової або дернової землею. В іншому випадку – буду великі проблеми з розсадою.

Підготовка ґрунту до посіву насіння перцю.

  • Підготовлений субстрат має бути помірно вологим. Якщо він перезволожений – дайте йому підсохнути.
  • Знезараження субстрату – важлива процедура, щоб гарантовано уникнути «чорної ніжки» і інших хвороб. Багато хто, виставляє землю на мороз на кілька днів. Але цей метод не може вважатися цілком надійним. Краще використовувати спеціальні препарати (фунгіциди), наприклад – Превікур. Обробіть розчином ґрунт за інструкцією за 3-4 дні до посіву.
  • Якщо виморожували ґрунт – обов’язково дайте йому зігрітися в теплі. Він має стати звичайною кімнатної температури. У холодний – не сійте, не всі насіння витримають таке.

У чому вирощувати розсаду: контейнери, касети, торф’яні таблетки та стаканчики – чи є різниця?

На наш погляд, при вирощуванні розсади в домашніх умовах, з подальшою висадкою у відкритий ґрунт або не опалювальні теплиці – найкраще використовувати в якості контейнерів – прозорі пластикові стаканчики, об’ємом від 200 мл. У цьому випадку, вирощування розсади перцю без пікіровки – показує хороші і стабільні результати. І економить час садівника на виключення додаткових маніпуляцій.

Користуватися торф’яними таблетками для вирощування перців і томатів – немає сенсу. Коренева у розсади чудово переносить пересадку, на відміну від ніжних огірочків. Тому сміливо заощаджуйте на торф’яних таблетках. Їх об’єм все одно занадто малий для того, щоб розсада нормально розвивалася до переїзду на грядку.

Отже, ми говоримо про вирощування розсади перцю в стаканчиках, без пікіровки, в домашніх умовах, яку готуємо до висадки у відкритий ґрунт в травні.

Готуємо контейнери (стаканчики) до посіву насіння перцю.

Використовувати такі ємності дуже зручно:

  • обсягу в 200 мл, досить, щоб розсада відчувала себе комфортно до висадки;
  • стаканчики можна підписати по зовнішньому краю маркером для дисків, ви будете точно знати як себе веде який сорт і яке насіння;
  • багаторазове використання і компактне зручне зберігання;
  • прозорі стінки пропускають світло і сіянець не витягується;
  • стаканчики стійкі, їх зручно виставляти в ящиках і піддонах на підвіконні або стелажі;
  • на відміну від касети – рослини в стаканчиках можна розставити, щоб їм не було тісно, а на етапі проростання – виставляти на світло «петельки» по одній, а інші залишати в теплому місці до сходів;
  • проста підготовка – потрібно тільки зробити дренажні отвори шилом (можна відразу стопкою по кілька стаканчиків, ближче до стінки).

Продовжимо, з термінами посіву – визначилися, з субстратом і ємностями для вирощування – теж. Час готувати до посіву насіння.

Підготовка насіння перцю до просіву на розсаду

Детальніше про оброблене насіння ми розповідали в нашій статті.

Традиційне насіння можна заздалегідь проростити. А те насіння, яке ви придбали в неперевірених місцях або у любителів – потрібно обов’язково знезаразити. У цьому вам допоможуть спеціальні протруйники, фунгіциди або марганцівка. Пам’ятайте – ці клопоти виправдають себе здоровою і міцною розсадою. Нагадаємо: розсаду, куплену на ринку – потрібно профілактично обробляти від хвороб, щоб випадково не заразити ваш сад.

Купити насіння перцю болгарського, солодкого, гострого, гіркого, яке не потрібно обробляти, ми радимо у нас – в інтернет-магазині Яскрава Клумба.

А тепер – приступаємо до посіву!

Як виростити розсаду перцю від посіву до висадки у відкритий ґрунт: 18 простих кроків

Починаємо із посівної кампанії:

Крок 1. Наповнюємо стаканчики землею.

Насипаємо в ємність землю на 3/4 висоти. Не насипайте доверху. Після того як злегка постукавши по столу стаканчиком, злегка утрамбуєте субстрат, він займе 2/3 висоти.

Тильною стороною ручки або олівця, зробіть поглиблення в землі в 7 мм – 10 мм. Можна робити 2-3 лунки, щоб посіяти з запасом. Потім зайві відсадити або просто відщипніть. Бажано, щоб всі лунки були однією глибини – тоді сходи будуть більш рівномірними.

Закладайте по 1 насінині в лунку. Якщо насіння недороге, то і по 2 шт. для страховки. Якщо ви заздалегідь пророщували насіння, то намагайтеся їх не перетримати, щоб корінь не став надто довгим, вам б
уде важко сіяти не пошкодивши його.

Із зовнішнього боку стаканчика на рівні ґрунту, злегка стисніть стаканчик і трохи постукайте їм об стіл – все, ваше насіння загорнуте.

Вода для поливу має бути не холодною +20°С – +30°С. Водопровідну воду – відстоюйте 1-2 дня. Краще взяти м’яку воду. Змочіть всю поверхню землі, не лийте просто в кут. Скористайтеся пульверизатором.

Після того як ми поставили стакани в піддони або ящики – накрийте їх плівкою, кульком, склом. У звичайний пластиковий ящик поміщається 20 стаканчиків.

Поки насіння не зійде – їм потрібно багато тепла, а світло – не потрібне. Перцям для проростання потрібна температура від +24°С – +26°С. Вони більш чутливі до тепла, ніж насіння помідорів. Якщо буде занадто прохолодно – то сходів можна чекати цілий місяць. Врахуйте це.

Кожен день давайте землі подихати – знімайте плівку, стряхніть конденсат. Слідкуйте, щоб ґрунт був помірно вологим, користуйтеся пульверизатором для рівномірного поливу. Якщо буде сухувато – то твердій оболонці насіння може не вистачити вологи для проростання, або на сходах залишиться «шапочка», яку досить складно зняти. При переливі – насіння може загнити.

Як доглядати за сходами розсади перцю

На цьому етапі важливо одне – як тільки з’явилася «петелька», виносьте стаканчик на світле підвіконня. Решту – до сходів залиште в теплі. Перці менш схильні до витягування розсади, ніж томати, але перці теж постарайтеся не проґавити.

На відміну від помідорів, які при перших сходах можна виставляти на підвіконня всім ящиком – перці варто виставляти у міру проростання. Інакше, при зниженні температури вони будуть дуже довго сходити. І ви ризикуєте отримаєте рослини з різницею у віці в місяць.

Поки сходи розгортають сім’ядольні листки, тримайте температуру не нижче +15°С. Нагадаємо: перці набагато більш чутливі до температури, ніж до нестачі освітлення. Якщо їм буде холодно – вони будуть дуже повільно розвиватися. Зазвичай на домашніх підвіконнях якраз підходяща температура при хороших вікнах.

Догляд за розсадою перцю

Розсада перцю (на відміну від помідорної) на першому етапі розвитку зростає повільно. Вона особливо не витягується, спочатку нарощує кореневу систему. Тому можна цілком обійтися без підсвічування. А до того часу як розсада буде інтенсивно нарощувати листову масу – сонця за бортом вже буде досить.

Рослини тягнуться до сонячного світла, тому їх потрібно раз на день розгортати на 180 °, щоб вони розвивалися гармонійно.

Коли рослина розгортає 2-3 справжній листочка, можна починати давати підживлення. Не захоплюйтеся добривами з перевагою азоту, інакше рослини будуть слабкими і довгими. Рекомендуємо водорозчинні комплексні мінеральних добрив Гілея Розсада-Старт або Зелений Гай АКВА Універсал. Додавайте добрива в воду для поливу, у розведенні в 3-4 разів меншим від рекомендованого. Краще весь час підживлювати по трохи, ніж акордно 2-3 рази на місяць.

Розсада перцю досить невибаглива, далі – із задоволенням спостерігаємо, як зростає і міцніє наш перчик!

Як зробити розсаду перцю ще краще

На той самий випадок – ми сіяли із запасом. Ми – молодці!

Пам’ятаєте, ми насипали землю в стакани на 2/3. Із середини або наприкінці березня – досипте землю навколо ствола до верху ємності. Залиште близько 5 мм для зручного поливу. Рослина почне нарощувати додаткову кореневу систему в заглибленої частини ствола. Ви здивуєтеся, наскільки щільно коріння займуть всю ємність. Ви коли-небудь бачили таку відмінну кореневу у базарної розсади? Ото ж бо! Щоб розсада стала ще потужнішою – переваліть її у великі стакан об’ємом 500 мл, якщо місце на підвіконні дозволяє. Для кращого коренеутворення полийте рослини препаратом Корневін або Фертимікс Укорінювач. При такому підході – ви будете висаджувати розсаду вже в квітах.

На відміну від томатів, у перцю більш щільне і глянцеве листя. Воно не випаровують так багато вологи. Але якщо ви бачите, що поливу раз на день уже мало, поливайте двічі – ранок-вечір. Можна затінити вікна білим папером – він розсіє прямі сонячні промені. Хоча, звичайно, вистачає одного поливу в день і пряме сонце не шкодить перцям.

Виносьте розсаду перцю на відкрите сонячне світло, щоб вона звикла до ультрафіолету, який віконне скло не пропускає. Це допоможе уникнути опіків при висадки на грядки. Так само привчаємо рослини до знижених температур і вітру. На початку, виставляємо їх у день ​​на 2-3 години, потім час поступово збільшуємо і доводимо до цілодобового прожи
вання на балконі або терасі. Звичайно, якщо є загроза нічних заморозків – залиште розсаду ночувати на підвіконні. Щоб прискорити адаптацію – використовуйте препарати: Агромікс Епін Максі і Агромікс Енерген Ультра.

Ось і виросла наша розсада перцю – міцна та здорова, з потужною кореневою системою, яка дозволить отримати відмінний урожай і в дощ, і в спеку!

Коли сіяти перець, вирощування, догляд

За вікном ще зима, але садівники вже з нетерпінням чекають на період висівання насіння на розсаду, щоб отримати ранній та багатий врожай влітку і восени.

Паростки перцю дуже чутливі і при найменшому дискомфорті можуть загинути. Тому ми і вирощуємо у кімнатних умовах розсаду перцю, щоб висадити у грунт здорові молоді рослини, які будуть стійкі до різних погодних умов. Здорова розсада менш схильна до захворювань, та більш стійка до садових шкідників і бур’янів, а також впливу погодних умов, ніж молоді паростки, висіяні у відкритий грунт. До того ж розсада дозволяє отримати більш ранні врожаї. Якщо ж сіяти насіння одразу у відкритий грунт, перець може не встигнути дозріти.

Як посіяти перець на розсаду? Як доглядати за розсадою перцю? Як висаджувати розсаду перцю у відкритий грунт? Відповіді на ці запитання ви знайдете у статті “Посів насіння на розсаду”.

Вік розсади перцю 70 – 75 днів. Додайте до дня висаджування ще 7-14 днів на сходи (появу сімядольних листків). Тобто, якщо ви висаджуватимете розсаду перцю у відкритий грунт на початку червня то, сіяти його потрібно на початку березня. Перець не переносить холоду, а найменші морози є згубними. Висаджувати перець у відкритий грунт потрібно в червні.

Перець – рослина короткого дня, тобто якщо світловий день триває менше ніж 12 годин, перець раніше починає переходити до плодоношення і, що важливо, дає більш стабільні та високі врожаї.

Де садити перець

Для вирощування перцю найкраще підходять легкі грунти. Грунт під перець краще приготувати заздалегідь – восени: додайте до грунту компост і по 50 г калійних і фосфорних добрив, глибоко перекопайте. Навесні на ділянку, у верхній шар грунту, внесіть 40 г аміачної селітри. За п’ять днів до того як пересаджувати розсаду перцю на постійне місце, займіться знезараженням грунту, робити це необхідно за допомогою спеціального розчину: на відро води даємо столову ложку мідного купоросу, обприскуємо грунт.

Щоб перець гарно родив дотримуйтеся щорічної сівозміні та сумісництва на грядці.

Кращими попередники для перцю є: цибуля, огірки, гарбуз, капуста, рослини-сидерати, кабачок і морква.

Погані попередники для перцю: картопля, перець, помідори, фізаліс і баклажан.

Висаджування розсади перцю

Висаджувати розсаду перцю у відкритий грунт потрібно вкінці травня – середині червня, за схемою 40х40 см. У теплицю розсаду перцю висаджують на початку квітня, а в тунельні укриття – наприкінці травня.

Садити саджанці перцю в лунки намагайтеся на таку ж глибину, на якій вони росли до того. Коріння перцю не повинно оголюватися (пересаджуйте з земляною грудкою), не прикопуйте його прикореневу шийку. Перець не любить холодного грунту, і якщо ви хочете отримати багатий врожай, висаджуйте його на високі грядки (підняті до 30см).

Важливо!Перець схильний до перезапилення, тому якщо ви садите на своїй ділянці кілька сортів перцю, а особливо паприку, намагайтеся розташовувати їх на максимальній відстані один від одного, і по можливості розділяйте їх між собою за допомогою високорослих помідорів, кукурудзи та соняшника.

Догляд за перцем

Догляд за перцем складається з своєчасних поливів, підв’язування при потребі, прополок і підживлення.

Полив перцю

Перець любить рясні, але не дуже часті поливи під корінь. Такі поливи допомагають рослині перцю формувати глибоку і розгалужену кореневу систему. При поливі намагайтесь уникати попадання води на стовбур, листя і плоди – це сприяє розвитку грибків. Для утримання вологи у грунті на довший час, грунт потрібно замульчувати (шар соломи…- 10 см).

Підживлення перцю

Першу підгодівлю розсади перцю необхідно провести у фазі 1-2 справжніх листочків, для чого в 1 л води додають 0,5 г аміачної селітри, 1 г калійних добрив і 3 г суперфосфату. Друга підгодівля через 2 тижні після першої, дозу мінеральних добрив для неї необхідно подвоїти.

Ефективні підживлення розсади перцю спеціальним настоєм кропиви, для приготування якого необхідно взяти 1 частину кропиви і 10 частин
води – настоювати 2 дні. Останню підгодівлю потрібно провести за 2 дні до того, як ви маєте намір висадити розсаду на постійне місце, при цьому дозу калійних добрив збільшити до 7 г на 1 л води. За сезон потрібно зробити близько 3-4 підгодівль перцю курячим послідом – 1:10, чергуючи такі підгодівлі з позакореневими, для яких потрібно використовувати мінеральні добрива, наприклад нітрофоску (столова ложка на відро води). Всі підгодівлі потрібно робити ввечері після 20 години.

Ознаки браку добрив:

Пасинкування та обрізування перцю

У жарку і вологу погоду обов’язково необхідно проводити пасинкування (видалення бічних пагонів), особливо це стосується нижніх пасинків, і, навпаки, якщо стоїть спекотна, але суха погода, рослини не пасинкують, оскільки листова маса відмінно оберігає грунт від випаровування вологості. Досвідчені садівники радять видаляти центральну квітку на рослині, що росте з першого розгалуження, це посприяє підвищенню врожаю.

У період вегетації перці необхідно кілька разів обрізати, намагаючись вкорочувати найдовші пагони і максимально дати світло для найбільш затінених гілок. Обов’язково видаляйте всі відростки перцю нижче головної розвилки його стебла, а також гілки всередині крони. Обрізку необхідно проводити раз на десять днів після збору плодів. Одночасно з обрізанням роблять і обробку грунту.

Запилення перцю

На відміну від помідорів, перець запилюється важче. Щоб зацікавити комах-запилювачів, можна використати старий метод : під час цвітіння обприскуйте рослини цукровим розчином: на літр гарячої води 100 г цукру і 2 г борної кислоти.

Шкідники і хвороби перцю

Найбільш поширені хвороби перцю: біла гниль, фітофтороз, вершинна гниль, септоріоз, чорна ніжка.

Шкідники завдають шкоду: слимаки, попелиця, колорадський жук і капустянка.

За сезон 3 рази листя перцю необхідно запилювати за допомогою деревної золи – краще зранку по росі. Це допоможе захистити перець від шкідників.

Як садити перець у відкритий ґрунт: поради та лайфхаки

Як правильно саджати перець? На якій відстані висаджувати його у відкритий ґрунт?

Саджанці перцю можна висаджувати у відкритий ґрунт після того, як минуть останні заморозки. Важливо пам’ятати, що перець любить тепло, тому важливо забезпечити достатню температуру та вологу для його росту.

Коли садити перець за місячним календарем

Паростки перцю дуже чутливі і за найменшого дискомфорту можуть загинути. Тому, звісно, найкращим варіантом буде виростити розсаду у домашніх умовах, щоб висадити у ґрунт вже здорові рослини. Тоді вони будуть стійкі до різних погодних умов. Розсада дозволяє отримати більш ранні врожаї. Якщо ж сіяти насіння одразу у відкритий ґрунт, перець може не встигнути дозріти. Висаджувати розсаду перцю у відкритий ґрунт потрібно вкінці травня — середині червня. У теплицю розсаду перцю висаджують на початку квітня. Коли на розсаді з’являться перші бутони, її можна висаджувати у відкритий ґрунт, якщо середньодобова температура становить не менше +15 С.

Згідно з місячним посівним календарем на травень 2023, сприятливими днями для посіву перцю є 1-4, 10-11, 20, 23, 27, 29-31 травня 2023 року.

На якій відстані садити перець

Перець висаджують за схемою 40х40 см. Садити саджанці перцю в лунки потрібно на глибину 4-5 см. Коріння перцю не повинно оголюватися, тому пересаджувати необхідно разом з земляною грудкою.

Як правильно садити перець

Перці дуже світлолюбні. На затінених ділянках ростуть украй погано, жовтіють, не цвітуть і, отже, не плодоносять. Пам’ятайте, що перець не любить холодного ґрунту.

Важливо: перець схильний до перезапилення, тому якщо ви садите декілька сортів перцю, намагайтеся розташовувати їх на максимальній відстані один від одного. Догляд за перцем складається з своєчасних поливів, підв’язування при потребі, прополювання і підживлення.

Як правильно висадити розсаду, дивіться:

You May Have Missed