Гнилий на яблуках чим обробити

Моніліоз яблуні: що робити, коли плоди гниють прямо на дереві

Плодові гнилі докучають не лише старим сортам яблунь, а й сучасним продуктивним сортам. Є саджанці яблуні більш стійкі до захворювань, але грамотний захист рекомендований всім плодовим садам.

З середини літа та на початку осені, коли врожай на яблунях інтенсивно дозріває – яблука раптом починають гнити прямо на дереві. Плоди покриваються коричневими плямами, які стають дедалі темнішими і продовжують збільшуватися, потім вони зливаються. Все яблуко стає коричнево-бурим, з’являються опуклі білі кола. Це небезпечне захворювання дерев яблуні – моніліоз. М’якуш яблук продовжує розм’якшуватися, повністю згниває. Надалі плоди муміфікуються, засихають прямо на дереві, але не опадають, а залишаються на гілках до весни.

Чому яблука гниють на дереві? І що робити, як позбутися, чим обробити від гнилі яблук? Розбираємось разом.

Що таке моніліоз плодових?

На жаль, це поширене та небезпечне захворювання плодових дерев. Його ще називають – плодова гнилизна або моніліальний опік. Грибкова інфекція вражає не тільки яблуні, а й інші плодові дерева – груші, сливи, персики, абрикос, нектарин, черешню, айву та декоративні форми цих дерев такі, як декоративні яблуні та декоративні сливи.

Моніліоз – хвороба, яку спричиняють мікроскопічні грибки Monilia. Щоб виключити плутанину і непорозуміння, слід згадати, що моніліоз викликають різні види грибка. І хвороба по-різному проявляється на плодових деревах різних груп.

  • Monilia cinerea (M. Laxa) – збудник грибкової хвороби, яка сильно вражає саме кісточкові культури, сливи, вишні, абрикоси, повстисту вишню, персик, черешню та ін.
  • Monilia cydonia – найчастіше вражає айву.
  • Monilia fructigena – вражає саме яблуні та груші.

Ураження плодових моніліозом на різних групах дерев проявляється по-різному. На кісточкових уражаються не лише суцвіття та плоди, а й листя та весняний приріст. Молоді кінці пагонів у лічені дні повністю в’януть і засихають – уся гілка разом із листям, квітками, зав’яззю та плодами. Кущі та дерева позбавляються цілих гілок. На яблунях і грушах моніліоз проявляється на різних стадіях дозрівання плодів і менше вражає листя та пагони. Саме на цьому етапі явна поразка хворобою стає помітною, яблука гниють на деревах і це, звичайно, дуже засмучує садівників.

Чому яблука гниють просто на дереві? Ознаки моніліозу

Моніліоз у саду розвивається у кілька етапів.

  • Навесні під час масового цвітіння плодових дерев, за вологої погоди та затяжних дощів – моніліоз починає активно поширюватися. Наскільки активно і швидко захворювання поширюватиметься, і як сильно будуть уражені яблуні – залежить від погоди, тому рік на рік не схожий. У цей період захворювання вражає бутони, квіти і зав’язь, вони в’януть, стають коричневими і опадають. Спори грибка розносяться вітром та шкідниками.
  • Влітку гниль плодів часто починається в місцях ушкоджень. Чому червиві яблука на дереві загнивають першими? Моніліоз проникає у плоди через отвори, які залишає яблунева плодожерка та інші шкідники. Ураження іншими грибковими захворюваннями, такими як парша – також сприяють проникненню збудників моніліальної гнилі у плоди. Проникають грибки і через тріщини та вм’ятини на яблуках, які виникають при дефіциті кальцію та інших елементів живлення. Тому вносьте підживлення яблуням вчасно та в достатньому обсязі. Слідкуйте за поливами, при зміні періоду посухи рясним дощем, яблука тріскаються і в них проникають спори грибків. На яблуках з’являються коричневі плями, які швидко поширюються на весь плід.
  • Восени в період дозрівання врожаю або після нього яблука, які заражені моніліозом опадають, заражають сусідні плоди або засихають прямо на дереві. Через плодоніжку грибки заражають гілки та сусідні плоди, а потім і все дерево. Під яблунями накопичується багато гнилих яблук з ознаками моніліального опіку.

Як боротися з моніліозом яблуні

Регулярно оглядайте плодові дерева, особливо яблуні, перевіряйте чи немає на них ознак моніліозу. Профілактика – основа здорового саду. Доглядайте яблуні правильно, здорові дерева більш стійкі до моніліозу.

  • Знімайте з дерева плоди, що захворіли. Збирайте всі опалі плоди і листя пристовбурних кіл. Спори грибка з гнилих плодів розноситимуться по здорових яблуках.
  • Восени знімайте з дерева всі плоди, зокрема гнилі та муміфіковані. Щоби
    спори грибка не розносилися по всьому дереву. Збудники моніліозу зимують на гнилих плодах і тріщинах у корі. Від морозу вони не гинуть. Якщо ви залишите заражені яблука під деревом, то ризикуєте навесні познайомитися не тільки з моніліозом плодів, а й з моніліальним опіком пагонів.
  • Щоб уникнути пошкодження яблук птахами – використовуйте захисні сітки.
  • Слідкуйте за режимом поливів, щоб шкірка на яблуках не тріскалася від перепаду вологості.
  • Розпушуйте пристовбурні кола.
  • Проріджуйте крону, робіть санітарну обрізку, щоб крона не була загущеною, добре провітрювалась, не було надмірної вологості.
  • Вчасно вносьте добрива для саду, щоб уникнути дефіциту елементів живлення.

Чим обробити яблуні, щоб плоди не гнили?

Хороша новина у тому, що моніліоз можна вилікувати. А “але” в тому, що народними методами цього не зробити. Якщо ви правильно доглядатимете яблуні і вчасно робити профілактику, то і лікувати дерева не доведеться. Найчастіше садівники-початківці багато уваги приділяють саджанцям і молодим деревам. А дорослі дерева практично не доглядають. І якщо вчасно не вжити заходів, можна втратити весь урожай.

  • Обов’язково захищайте яблуні від шкідників. У нашому блозі ви знайдете детальні рекомендації про те, як позбавити садок від шкідливих комах. Нагадаємо, суперечки грибка поширюються комахами.
  • Виконуйте обробки яблуневого саду від інших захворювань, у т.ч. від парші, яка є «провідником» для моніліозу.
  • Оглядайте дерева якнайчастіше. Інкубаційний період монілізу – 5 днів, від появи коричневої плями, до утворення спор, які розносяться вітром та заражають інші плоди. У цей час потрібно встигнути обробити дерево сучасними фунгіцидами.

Схема обробки яблуні від моніліозу

Щоб сад був здоровим, одним-двома обприскуваннями не обійтись. Якщо ви все зробите правильно, то вам не доведеться робити обробки по дозріваючим плодам.

Навесні обов’язково проводьте обробки від борошнистої роси та парші. Якщо ці хвороби на яблуні здаються дрібницею, це помилка. Пошкоджені плоди і слабкі запущені дерева будуть постійно вражатися моніліозом, і з року в рік все сильніше і сильніше. По зеленому конусу, коли бруньки вже прокинулися. Наклюнулися, але ще не розпустилися – проводять обробку саду препаратами, що містять мідь. Бордоська суміш, Медян Екстра, Чемпіон, Мідний купорос та інші – комплексний захист саду від цілого пучка захворювань!, у тому числі і від моніліозу.

Влітку проводять обробку системними фунгіцидами, вони захистять яблуні від комплексу хвороб. Проводьте обприскування регулярно, чергуйте препарати діючими речовинами. Докладніше про схеми обробки читайте у статті про те Як захистити плодовий сад у нашому Блозі. Обробки припиняють за 20 днів до збирання врожаю ранніх сортів. Дотримуйтесь термінів очікування, які є в описі кожного з фунгіцидів. Якщо ви закладаєте яблука на зберігання, то до того, як їх можна буде вжити в їжу і перероблення має пройти рекомендований термін очікування.

Восени продовжують обробку яблунь від моніліозу. І ті, які вже закінчили плодоносити і пізні зимові сорти, які закладають у сховища та льохи на тривале зберігання. Важливо обробляти весь садок від хвороб. Вони легко переходять від одних дерев до інших. Різні варіанти схем обробки яблунь, лікування моніліозу та інших хвороб читайте в публікації Захист плодового саду, графік обробок.

Пізньої осені в саду проводять викорінююче обприскування. Після завершення листопада, поки що температури позитивні роблять обробку всіх гілок і пристовбурних кіл – розчином залізного купоросу. Про те навіщо і як проводить пізньоосіннє обприскування плодового саду – читайте у спеціальній статті.

Боротьба з моніліозом яблуні: додаткові заходи

У саду можна використовувати біопрепарати для обприскування. Але найефективніші вони як захід профілактики, а не лікування. Щоб мінімізувати зараження яблуні моніліозом дотримуйтесь простих правил догляду за плодовим садом:

  • Проводьте регулярні поливи та підживлення.
  • Проводьте планові обробки саду.
  • Оглядайте дерева та проводьте додаткові обробки за потребою.
  • Використовуйте якісні комплексні добрива. Вони не тільки забезпечують дерева елементами живлення, а й зміцнюють імунітет.
  • Очищайте пристовбурні кола, прибирайте яблука, що опали. Моніліоз стійкий до морозів.
  • При зберіганні ніколи не зберігайте пошкоджені яблука разом із добрими.

Моніліоз яблунь проблема неприємна, але розв’язувана. При грамотному догляді ваші яблуні будуть здоровими та щорічно даватимуть прекрасний урожай.

Яблука гниють прямо на дереві: що робити і чим обробити, заходи боротьби

Іноді раптом виявляються серед червоних і наливних яблук гнилі плоди. Багато садівники стурбовані, що робити, якщо яблука гниють прямо на дереві. Знайти кошти, які допоможуть зберегти урожай від псування, нескладно.

Основні причини появи гнилі

Причиною появи яблучної гнилі вважаються грибкові захворювання. Крім плодів, вони пошкоджують листя і молоді пагони. В основному хвороба поширюється на деревах, чиї плоди мають насіння і кісточки. Спори грибка вітром розносяться з одного дерева на інше, піддаючи його поразки плодовою гниллю.

Ознаки та характерні риси гниль яблук

Плодову гниль неможливо сплутати, коли яблука покриваються бурими плямами, які з часом поширюються по всьому плоду.

Ознаками гнилі є наступні зміни:

  • плоди не ростуть, пошкоджуються черв’яками;
  • змінюється якість м’якоті плода: вона втрачає пружність;
  • на яблуках утворюються бурі плями;
  • почорніле освіту починає збільшуватися в розмірі, поступово займає майже всю поверхню плоду;
  • на поверхні, де яблуко гниє, утворюються конідії сірого кольору;

    потім воно повністю згниває, перебуваючи на гілці, заражаючи близько зростаючі плодові дерева;
  • велика кількість дозрілих плодів, за рахунок цього відбувається збільшення уражених яблук.

Було відмічено, що гнилі плоди на яблунях зустрічаються найчастіше у літніх сортів. Гриб дуже важко знищити, тому що він добре переносить морози, а навесні знову почне поширення на інші плодові дерева, пошкоджуючи молоді пагони.

Ще одна причина активного походження і поширення грибка – занадто густа посадка дерев. Навіть якщо вести боротьбу, лікування вистачить лише на один рік, якщо поруч знаходиться сад сусіда, який не виконує жодних свої яблуні.

моніліоз

Захворювання плодових дерев моніліоз викликають грибки, в результаті впливу яких яблука гниють зсередини. Найчастіше зустрічається, коли настає холодна і дощова весна. Спори, потрапляючи на яблуні, надають на них своє згубний вплив. Найголовніший удар наноситься під час цвітіння.

Мікроорганізми грибка проникають на дерева через кору. Після двотижневого інкубаційного періоду квіти набувають бурий колір, поступово починають засихати. На квітконіжках і листках з’являються білі, іноді сірі пустули, де знаходяться спори грибка.

Вони найчастіше починають розноситися вітром, вражаючи все нові дерева. При попаданні спор грибка на яблуко плід стає м’яким, змінює колір із зеленого на бурий, має спиртової запах.

Плоди, заражені грибком, падають, але можуть провисеть і до настання зими. Сприятливими умовами для розвитку хвороби вважаються висока вологість повітря і температура вище +15 ° С.

хлороз

При порушенні надходження поживних речовин до яблунь розвивається захворювання хлороз. Його розпізнають за зміненою забарвленням листя. Вони стають блідими, можуть пожовтіти, на них утворюються темні підгнилі плями різних розмірів. При цьому прожилки листя залишаються такого ж насиченого зеленого цвета.Счітается, що яблуням не вистачає заліза, але не у всіх випадках:

  1. При утворенні жовтого листя у верхній частині пагонів це показник браку заліза.
  2. Сполотнілі ж листя в нижній частині гілок вказують на недостатній вміст азоту.
  3. Якщо листя набувають блідий колір, що знаходяться в центрі пагонів, це вказує, що вони недоотримали калій.
  4. Коли листя покриті цятками, значить, не вистачає марганцю і магнію.

Правильно дізнатися причину хвороби можливо лише, коли вона тільки почала себе проявляти, після це буде марно. Плоди згниють всередині.

парша

Парша відноситься до грибкових захворювань. Вона починає проявляти свою активність під час дощової і сирої погоди з частими туманами. Як тільки настає весна, суперечки гриба проникають через кору і молоді пагони всередину яблуні. Починають поширюватися по всьому дереву.

Захворювання позначається на врожаї, а також може погубити молоді деревця. Парша розпізнається легко. Спочатку на листках починають з’являтися жовті плями, поступово вони приймають бурого забарвлення, потім стають чорними, залишаючи тріщини.

Спочатку хворіють молоді листки, що знаходяться на кінцях гілок. Хвороба поступово переходить і на яблука. Спочатку з’являються маленькі цятки і тріщини, поступово вони, зливаючись один з одним, займають площу всього плоду.

У зоні ризику знаходяться старі і молоді яблуні. Особливо якщо вони густо посаджені, погода стоїть сира і дощова. Грибок добре зберігається взимку в опалого сухий листі. Навесні при розгляді листя, якщо на них будуть темні горбки, значить, там знаходяться спори грибка, які починають дозрівати, розноситися вітром по всьому саду. Заражені дерева виглядають хворими, можуть замерзнути в сильні холоди взимку.

Мухосед

Захворювання мухосед виникає через впровадження в плоди яблунь спор грибка. При розгляді плода можна побачити, що він покритий маленькими точками, які нагадують екскременти мух. Але це легко розпізнавані, тому що ці крапки не стираються, як не намагатися.

Чорні точки вважаються органами розмноження грибка, в них відбувається дозрівання суперечка. Як тільки закінчується їх дозрівання, вони починають за допомогою вітру розлітатися по саду, заражаючи нові дерева і плоди. Ці грибки особливо активні, коли встановлюється сира, дощова погода, часті тумани, і вранці випадає роса. Особливо зараження відбувається швидко при загущених посадках, де через погане провітрювання тримається висока вологість повітря.

Цей гриб безпечний для людини, тому немає можливості заразитися. М
ожна їсти яблука, на яких є чорні крапки, ці плоди добре зберігаються, єдине: втрачається їх товарний вигляд.

Способи боротьби із захворюваннями

Способів, як можна боротися з плодовою гниллю, існує багато.

До заходів боротьби і лікування відносять:

  • проведення профілактичних заходів;
  • перекопування грунту і її обробка мідним купоросом;
  • внесення добрив;
  • обробка дерев спеціальними хімічними препаратами;
  • дотримання правил посадки саджанців.

При появі перших ознак на деревах слід обов’язково їх лікувати.

Що робити з гнилими плодами

Як тільки будуть виявлені ознаки загнивання плодового дерева, а також повністю гнилі яблука, слід в обов’язковому порядку позбутися від них. Видаляти їх з яблуні, інакше заразилися інші плоди.

профілактичні заходи

Легше не допустити розвитку хвороби, ніж потім її лікувати.

Для попередження подальшого розвитку грибкових захворювань і освіти гнилі на плодових деревах рекомендується:

  1. З осені прибрати всю опале листя і спалити, обрізати пошкоджені гілки.
  2. Ранньою весною обробити вапном з додаванням фунгіциду стовбури яблунь.
  3. При посадці дотримуватися відстані між саджанцями, щоб не було загущенности. Необхідно, щоб між деревами добре циркулював повітря.
  4. Деревам не наносити травми. Якщо таке трапилося, то ранки потрібно відразу ж обробити садовим варом, так як вони є вхідними воротами для грибків.
  5. При проведенні обрізки хворих гілок зрізати трохи здорової тканини.
  6. На яблуні прибирати всі плоди, їх не можна залишати зимувати на гілках.
  7. Проводити обприскування яблунь, щоб на них не було шкідників.
  8. Восени обов’язково проводити перекопування грунту навколо яблуневих стовбурів. Бажано внести добрива під час осіннього перекопування.
  9. Перед обрізанням гілок яблунь обробити інструменти антисептиком.

Бажано висаджувати дерева, які стійкі до грибкових хвороб і різних шкідників.

Оббризкування спеціалізованими засобами

Для профілактики від різних захворювань рекомендується проводити обприскування яблунь із застосуванням хімічних засобів захисту. Спочатку обробляють дерева перед цвітінням яблунь.

Як засоби використовуються такі препарати:

  • «Мікосан-В»;
  • «Хорус»;
  • бордоская суміш;
  • «Метро»;
  • колоїдна сірка;
  • «Строби»;
  • «Абіга-Пік»;
  • «Агрікола»;
  • «Феровіт»;
  • «Райок»;
  • «Вектра»;
  • «Флудіоксоніл»;
  • «Фітофлавін».

Наступну обробку проводять одразу ж після цвітіння яблунь цими ж засобами. Потім ще раз в липні. Після збору врожаю бажано знову окропити дерева бордоською рідиною, так як вона містить мідь.

Вибір стійких до захворювання сортів

Немає абсолютно стійких до грибкових захворювань плодових дерев. Зустрічаються сорти, які набагато рідше піддаються зараженню моніліозом.

Сорти яблук, які мають стійкий імунітет проти хлорозу:

  • Андрійко;
  • дей;
  • Валюта;
  • діалог;
  • Васюган;
  • Московське намисто.

Сорти яблук, що протистоять парші:

  • Медуниця;
  • Услід;
  • Орлінка;
  • зірочка;
  • Московське зимове;
  • Шафранний пепінка;
  • Марго;
  • Орфей.

Найбільш захищені від мухоседа наступні яблуневі сорти:

  • Манчьжурская;
  • Криваво-червона;
  • Зибольда;
  • обільноцветущая;
  • Пурпурова Альденгамская.

Правильна посадка дерев

Щоб захистити дерева від грибкових захворювань і шкідників, необхідно знати правила посадки яблунь.

важливо:

  1. Вибрати час посадки. Найоптимальнішим вважається рання весна і середина осені.
  2. Дотримуватися відстань між саджанцями, яке повинно було не менше 3 метрів, ідеально – на 5.
  3. Купувати деревця з закритим грудкою землі. Тоді яблуні не травмуються, прибирається лише упаковка. Саджанець садять прямо з землею.
  4. Яму приготувати заздалегідь: тобто для осінньої посадки викопують навесні, для весняної – з осені для внесення добрив. Її викопують на сонячній ділянці. З урахуванням проходження ґрунтових вод, не менше 2 метрів.
  5. Грунт повинен бути родючим, пухким, слабокислою.

Дотримання правил посадки, знання поширених хвороб і заходів боротьби з ними дозволить отримати здоровий врожай яблук.

You May Have Missed